Sunday, 11 September 2016

Weekend w Kornwalii - St Michael's Mount/ Weekend in Cornwall - St Michael's Mount


Aaaa, muszę się pośpieszyć z tymi wpisami o Anglii, bo w październiku szykuje mi się bardzo duża podróż, więc chcę nie mieć wielkich zaległości :)
 St Michael's Mount to piękny zamek na wyspie niedaleko Penzance, który zwiedziliśmy w niedzielę rano (w sobotę jest zamknięty, więc nie planujcie go na ten dzień). W czasie przypływu należy dostać się do niego statkiem, co też uczyniliśmy, ale już wczesnym popołudniem byliśmy w stanie wrócić na brzeg piechotą. Cóż więcej mogę rzec? Świetne miejsce z uroczymi widokami (zdjęcia to potwierdzą)! Na pewno jedno z najciekawszych w Kornwalii.

Argh, I must hurry up with all the posts about England cause there is a big trip waiting for me in October and I don't want to leave any posts behind :)
 St Michael's Mount is a beautiful castle on an island not far away from Penzance. We visited it on Sunday morning as it's closed on Saturdays so pointless to plan it on that day. During high tide, you need to go to the castle by boat what we did in the morning but in the early afternoon we were able to come back to the mainland on foot. What else can I say? It's an amazing place with beautiful views (check the pictures!). For sure it's one of the most interesting places in Cornwall.No comments:

Post a Comment