Sunday, 28 February 2016

Najlepsze miasto we Francji - Strasburg!/ The best city in France - Strasbourg!


W poprzedni weekend miałam okazję powrócić do mojego najulubieńszego miasta, w którym mieszkałam przez dwa lata. Nie zgubiłam się, ulice się nie zmieniły ;)
 Co tak lubię w Strasburgu? Czystość na ulicach? Urocze uliczki z pseudoniemieckmi nazwami, na których można połamać sobie język? Nowoczesny gmach Parlamentu Europejskiego i okolice wokół których regularnie biegałam? Przewidywalną pogodę (choć akurat nie dopisywała)? Katedrę, która zawsze robi na mnie ogromne wrażenie?
 Było deszczowo, ale sentymentalnie. I nawet marna pogoda nie sprawiła, by moje uczucia co do tego miasta się zmieniły :)

During the last weekend, I had the opportunity to go back to my favourite city in which I lived for two years. I was not lost, the topography of the city hadn't changed :)
 What do I like so much about Strasbourg? Well.. Clean streets? Cute alleys with tongue-twisting German-looking like names? The modern European Parliament and the neighbourhood in which I used to run? A very predictible weather (although this time it was not nice)? The cathedral which always impresses me?
  Anyway, this trip was sentimental but full of sweet memories. Even the bad weather didn't change my feelings toward the city :)

No comments:

Post a Comment