Friday, 31 October 2014

Clermont-Ferrand

To zdjęcie przypomina mi trochę migawki z San Francisco. Przesadzam? :)
Dzisiaj Halloween, więc trochę będzie o straszeniu, choć post ten mógłby pojawić się kiedykolwiek indziej w ciągu roku :)
W każdym państwie można znaleźć miasto, którym dorośli straszą niegarnące się do nauki dzieci. "Skończysz na uniwersytecie w Clermont-Ferrand"- mam wrażenie, że to najgorsza groźba, jaką może usłyszeć uczeń we Francji :) Przed wyborem szkoły i przyjazdem do Bordeaux targały mną wątpliwości, ale usłyszałam "Co się przejmujesz, przecież nie jedziesz do Clermont-Ferrand!". Czy to miasto jest naprawdę dużą wioską gdzieś w centrum Francji? Czy mają tam prąd (sic!)? Na te inne pytania, mam nadzieję odpowiedzieć w tym poście :) (btw. niektórzy paryżanie wciąż zastanawiają się, czy na prowincji jest światło, bieżąca woda i McDonaldsy).
  Jedna z moich bliższych koleżanek w szkole pochodzi z Owernii, więc gdy kiedyś napomknęłam "Chciałabym zobaczyć, czy Clermont-Ferrand jest naprawdę takie straszne, w końcu Halloween już blisko", ona zaprosiła mnie do siebie na weekend.Clermont-Ferrand znane jest z dobrej jakości wody (bo w końcu leży w krainie wulkanów i żyznej gleby), fabryki Michelin (nawet tramwaje jeżdżą w Clermont na oponach tej marki!), serów i zamiłowania do rugby.


Miasto słynie z Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, całkowicie zbudowanej z czarnego, wulkanicznego kamienia.Dla chwili wytchnienia można się przejść do Jardin Lecoq i znaleźć kraniec tęczy (bez skarbów, niestety :( )


W parku znajdują się też resztki zamku należącego do szwagra Blaise'a Pascala (tak, to ten od ciśnienia, robił dużo eksperymentów na nieopodal leżących wulkanów).


Muzeum Bargoin i ekspozycja o tekstyliach.


Miasto jest tak biedne, że nawet nie stać ich na porządne ubrania dla drzewek. Phi! ;)


Oceniam Clermont-Ferrand bardzo pozytywnie, ale mam nadzieję, że w tygodniu dzieje się tam więcej niż w niedzielę popołudniu... Miasto było wyludnione (ale to typowe dla francuskich miast, prócz Paryża).
I na koniec jeszcze kilka ładnych widoczków z okolic miasta. Nawet po przeróbce nie oddają one piękna okolicy, tak więc jeśli będziecie przejeżdżać kiedyś przez Francję, koniecznie zajrzyjcie do Clermont-Ferrand!

2 comments:

  1. ciekawe miejsca!

    __________________________________
    fashionblogger, styling& makeup on:
    WWW.JUSTYNAPOLSKA.BLOGSPOT.COM

    ReplyDelete