Monday, 18 August 2014

Banksy


Jestem smutnie zaskoczona, jak mało osób z mojego otoczenia zna Banksy'ego. Pisanie o nim to trochę sztuka dla sztuki - najlepiej po prostu samemu zobaczyć jego prace, więc będę się streszczać. Nie chcę mówić, że Banksy swoimi pracami demaskuje hipokryzję zachodniego społeczeństwa, bo sama w pewnych kwestiach jestem hipokrytką i po co się samobiczować? Jego prace podobają mi się jednak, bo są proste, a ich przekaz jasny i klarowny (a może tylko tak naiwnie mi się wydaje?), a do tego nutka anonimowości sprawia, że mimowolnie zadajemy sobie mnóstwo pytań, a w tym jedno najczęściej powtarzające się: "Kim jest Banksy?".
  Jego film "Wyjście przez sklep z pamiątkami" pozornie wydaje się dokumentem o street-arcie, ale na końcu znowu zadajemy sobie te irytujące pytania, na które nie poznamy zapewne odpowiedzi (spoiler):
 "Czy właśnie dałam się nabrać Banksy'emu?", "Czy Mr. Brainwash to kolejne jego dzieło?". (koniec spoilera).
Jeśli od czasu do czasu lubicie poczuć się "chyba ośmieszeni" (to takie uczucie, gdy myślimy "no bo śmiali się w końcu ze mnie czy nie?"), to koniecznie obejrzyjcie "Wyjście..."!

A tymczasem prezentuję kilka z moich ulubionych prac Banksy'ego, wszystkie zdjęcia pochodzą z jego strony banksy.co.uk.2 comments:

  1. Niektóre nie robią na mnie wrażenia (np. ta para z telefonami, tego rodzaju krytyka zaczyna mnie powoli nudzić), inne z kolei są bardzo sugestywne (np. czwarte zdjęcie, licząc od góry). Cieszę się, że o tym napisałaś, sama mogłabym nigdy nie trafić na te dzieła. :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Może niektóre tematy rzeczywiście wyświechtane, ale każde jego dzieło i tak oglądam z pół-gorzkim uśmiechem na ustach :) A szczególnie polecam film!

      Delete