Wednesday, 16 December 2015

AW - Dzień 16- Zwiedź Kolonię (ale nie w karnawał) / DC - Day 16- Visit Cologne! (but not during the carnival)


Wycieczkę do Kolonii planowałam od dawna, ale zebrałam się w końcu w wolny dzień 11go listopada, bo stwierdziłam, że w Niemczech przecież to będzie normalny dzień i do sklepów będzie można skoczyć etc. Potem usłyszałam, że tego dnia jest karnawał. No cóż. "Jeszcze jedna atrakcja" - pomyślałam. Nie mogłam bardziej się mylić! Karnawał sparaliżował całe miasto, już o 9 rano mijałyśmy z koleżanką tłumy pijanych, przebranych Niemców, przed południem próbowałyśmy uciec na drugą stronę rzeki, by nie oglądać wymiotujących ludzi. Jeśli nastawiacie się na spokojne, leniwe zwiedzanie - omijajcie karnawały w Niemczech z daleka! Przez niego spóźniłyśmy się na nasz autobus i musiałyśmy dopłacić za podróż pociągiem :/
 Katedry nie mogłyśmy zwiedzić, ale miasto wydaje się ładne. Jeśli chcecie uciec przed ludźmi to polecam muzeum czekolady. No i oczywiście muzeum perfum - zapach oryginalnej wody kolońskiej tak mi się spodobał, że zakupiłam sobie małą buteleczkę :)

I had been planning the trip to Cologne for a long time but finally I decided to go there on a public holiday November 11th cause I thought that it would be another normal day in Germany and all the stores will be open etc. But then I heard that there would be a carnival. Well. "Another kind of attraction" - I thought. Maaaan, I couldn't be more wrong! The carnival palarized the whole city, me and my friend saw hips of people, disguised and drunk at 9am, before the lunch break we tried to run away from the crowd where people were vomitting, you got it - it was not the best experience ever! If
 you want to have a nice, lazy visit - don't go to German cities during carnival. Because of it we were late for our bus and we had to pay more for our train tickets.
 We were not able to see the Cathedral but the city seemed quite nice. If you want to escape from the people as we did - chocolate museum was the best option. And of course, don't forget about fragrance museum. I loved the smell of the original eau de Cologne so much that I bought a small bottle ;)
No comments:

Post a Comment