Thursday, 24 December 2015

AW - Dzień 24 - Wesołych i słodkich Świąt/ DC - Day 24- Merry & sweet Christmas!


Ostatni już wpis z mojej adwentowej akcji, bo dzisiaj Wigilia! Jestem dumna, że przez te 24 dni udało mi się codziennie o czymś napisać, choć przyznaję, czasem nie było łatwo :) Dziękuję, za każde przeczytanie.
 W tym świątecznym dniu, chciałabym Wam życzyć Wesołych Świąt, radości na twarzy bliskich osób, rozsądnego obżarstwa, braku kłótni przy stole (ha, nawet nie próbujcie poruszać tematów politycznych z dawno niewidzianym wujkiem!) i śniegu, który pewnie się nie pojawi tutaj w Polsce, ale trzymajmy kciuki!
 Jako popisowy deser przygotowałam francuską Buche de Noel, ale pozwólcie, że przepisem podzielę się w najbliższych dniach, bo to deser dość techniczny i naprawdę chciałabym wszystko ładnie i dokładnie opisać. No i na pewno nie możecie jej zrobić Last minute :)
 Wszystkiego dobrego! :)

This is the last post for my December challenge cause today is the Christmas Eve and who says "Christmas Eve", says "end of the Advent". I am proud that during those 24 days I managed to publish posts every single day but I must admit that it was not very easy. Thank you for reading!
 I would like to wish you a Merry Christmas, to see joy on the faces of your family, to feast wisely, to not argue with your family (my advice: avoid political topics :)) and to see snow which will for sure not appear in Poland but we are not giving up hope!
As the final dessert I prepared a classic French Buche de Noel but let me share the recipe with you in a few days, this is a very technical dessert and I would like to describe it in details. And you cannot make it at the last minute anyway :)
 Merry Christmas! :)

No comments:

Post a Comment